Unia potrzebuje partnerstwa z Rosją
- To nie dyplomatom, ministrom czy komisarzom, ale przedsiębiorcom zawdzięczać będziemy zacieśnienie więzi gospodarczych i politycznych między Rosją i UE w XXI wieku – pisze unijny komisarz ds. handlu
Upodstawy z pozoru stałych napięć między Unią Europejską a Rosją leży problem percepcji. Niektórzy Rosjanie są przekonani, że celem UE jest hamowanie rozwoju odradzającej się Rosji lub wykorzystywanie jej pod względem gospodarczym. Wielu Europejczyków z kolei zastanawia się, czy Rosja rezygnuje z integracji światowej i wybierze odrębną drogę oraz inne wartości polityczne.
Niedobra podejrzliwość
Wynikające z tego napięcia oraz szereg kryzysów politycznych mogłyby sugerować, że na nic się zdały wysiłki na rzecz poprawy naszych stosunków. Nic bardziej błędnego. Musimy czynić więcej wysiłków na rzecz zacieśnienia naszych więzi, ponieważ w innym przypadku grozi nam regres. Szczyt UE – Rosja w Chanty-Mansyjsku, podczas którego spotkamy się z nowym rosyjskim rządem, umożliwi spojrzenie na nasze stosunki z nowej perspektywy.
Nie możemy dopuścić do pogorszenia naszego partnerstwa, ponieważ ma ono wpływ na wszelkie znaczące zagadnienia na wspólnym europejskim kontynencie. Stawianie czoła zmieniającej się sytuacji w regionie Południowego Kaukazu, Iranie czy Kosowie jest o wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta