Nie ma przymusu urlopowego
Dariusz Michalski, radca prawny z kancelarii Kolano & Michalski & Tarnawski
Mam kilkadziesiąt dni zaległego urlopu. Czy mogę zamienić urlop na ekwiwalent? Czy pracodawca może bez mojej zgody wysłać mnie na wypoczynek? – pyta czytelnik.
Pracownik co roku uzyskuje prawo do nieprzerwanego i odpłatnego odpoczynku, jakim jest urlop wypoczynkowy. Udziela się go zgodnie z planem urlopów. Zatrudniony powinien go wykorzystać w roku, w którym nabył do niego prawo. Za czas urlopu przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki płacy mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (w razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy). Jeżeli urlop wypoczynkowy nie zostanie wykorzystany w roku, za który przysługuje, pracownik powinien go wykorzystać do końca I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta