Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma przymusu urlopowego

26 lipca 2008 | Prawo | zal

Dariusz Michalski, radca prawny z kancelarii Kolano & Michalski & Tarnawski

Mam kilkadziesiąt dni zaległego urlopu. Czy mogę zamienić urlop na ekwiwalent? Czy pracodawca może bez mojej zgody wysłać mnie na wypoczynek? – pyta czytelnik.

Pracownik co roku uzyskuje prawo do nieprzerwanego i odpłatnego odpoczynku, jakim jest urlop wypoczynkowy. Udziela się go zgodnie z planem urlopów. Zatrudniony powinien go wykorzystać w roku, w którym nabył do niego prawo. Za czas urlopu przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki płacy mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (w razie znacznych wahań wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy). Jeżeli urlop wypoczynkowy nie zostanie wykorzystany w roku, za który przysługuje, pracownik powinien go wykorzystać do końca I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8075

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament