Zapytanie o karalność możliwe tylko wyjątkowo
Firmy domagają się zaświadczeń o niekaralności osób zatrudnianych. Mają jednak ograniczoną możliwość poznawania ich kryminalnej przeszłości
Kodeks pracy określa precyzyjnie, jakich informacji i danych osobowych firma może się domagać od pracownika lub kandydata do pracy. Nie ma wśród nich informacji o niekaralności.
Jednak zgodnie z § 4 art. 221 kodeksu pracy zatrudniający może żądać innych jeszcze danych (do których zalicza się informację o niekaralności), jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów. Gdyby bezpodstawnie domagał się potwierdzenia niekaralności, mógłby zostać oskarżony o dyskryminację.
Rejestr gromadzi
Instytucją odpowiedzialną za gromadzenie danych osób prawomocnie skazanych jest Krajowy Rejestr Karny (KRK). Podstawą jego działania jest ustawa z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym. Upoważnia ona tę instytucję do zbierania informacji o skazanych za przestępstwa, przestępstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta