Angaż na czas określony może niekiedy trwać długo
Podpisanie nawet bardzo długiej umowy terminowej o pracę jest uzasadnione, gdy wynika to z rodzaju powierzanych zadań i zgadzają się na to obie strony
Coraz częściej pracodawcy zawierają z pracownikami długoterminowe umowy o pracę na czas określony, bo kodeks pracy nie wyznacza granic dla takich kontraktów. Nie oznacza to jednak, że szefowi, który zawarł z pracownikiem umowę np. na sześć lat z zastrzeżeniem jej wypowiedzenia, nie grozi żadne ryzyko.
Co do zasady umowa o pracę na czas określony nie podlega wypowiedzeniu. Można ją wypowiedzieć tylko wtedy, gdy została zawarta na dłużej niż sześć miesięcy i jeżeli strony wyraźnie zastrzegły prawo wypowiedzenia. Co do zasady obowiązuje wtedy dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Strony mogą określić dłuższy okres wypowiedzenia, jeżeli jest to w danym wypadku korzystniejsze dla pracownika.
przykład 1Strony zawarły umowę na czas określony (sześć miesięcy) i zastrzegły, że będzie można ją wcześniej rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Postanowienie o wypowiedzeniu jest nieważne, bo umowa opiewa na sześć miesięcy, a nie na okres przekraczający sześć miesięcy.
przykład 2W trakcie negocjacji umowy na czas
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta