Za parę groszy przechadzka na krańce świata
Turystyka w pigułce. Replika „Santa Marii”, karaki Krzysztofa Kolumba w skali 1:1, stoi w ogrodzie prywatnego Muzeum im. Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie. Na symboliczne wodowanie przybył Cristobal Colon‚ hiszpański książę‚ potomek żeglarza
Drogę do muzeum w Puszczykowie wyznacza maszt „Santa Marii”‚ który góruje nad koronami sosen i brzóz w przydomowym ogródku podróżnika. By tu trafić, trzeba iść wąską uliczką Fiedlera. Wije się wzdłuż żywopłotów okalających stare ogrody‚ w których kryją się wiekowe wille.
Właśnie w jednym z takich zabytkowych domów mieści się muzeum podróżnika‚ który pierwszy raz wyruszył na podbój świata w latach 30. XX wieku. W ciągu ponad pół wieku wziął udział w kilkudziesięciu wyprawach.
Podróżował głównie po Ameryce Południowej i Afryce. Fascynowała go kultura Majów‚ Azteków i Inków. Swoje podróże opisał w 32 książkach‚ które przetłumaczono na 23 języki.
Zbiory globtrotera
Muzeum otwarto w 1974 roku. Tysiące eksponatów wystawiono w rodzinnym domu Fiedlerów i w otaczającym ogrodzie. Pisarz kupił go od państwa po powrocie z wojennej emigracji‚ w 1946 roku. Dwa lata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta