Pozwy zbiorowe coraz bliżej
Przewiduje się nowy środek prawny umożliwiający wielu podmiotom ochronę praw opartych na jednakowej podstawie faktycznej albo prawnej (jeśli istotne okoliczności są wspólne) w jednym postępowaniu cywilnym – piszą adwokat oraz aplikant adwokacki w kancelarii Clifford Chance
Instytucja pozwów zbiorowych wywodzi się z USA (tzw. class actions) i tam system ten jest najbardziej rozwinięty. Stosuje się go m.in. w wypadku pacjentów poszkodowanych przez ten sam lek, konsumentów, którzy nabyli wadliwy produkt, mieszkańców poszkodowanych przez emisje zanieczyszczeń czy palaczy tytoniu.
USA: 2,7 mln dolarów za poparzenie kawą
Celem amerykańskich pozwów zbiorowych jest usprawnienie wymiaru sprawiedliwości i umożliwienie wielu poszkodowanym skutecznego dochodzenia roszczeń w jednej sprawie.
Cechą charakterystyczną tamtego modelu pozwów zbiorowych jest automatyczne objęcie postępowaniem wszystkich członków danej grupy (poszkodowanych). Każdy członek grupy może z niej wystąpić jedynie w określonym czasie, jeśli z jakiegoś powodu nie chce być objęty rozstrzygnięciem w sprawie (tzw. opt-out). Wszyscy członkowie grupy poza tymi, którzy wyraźnie z niej wystąpili, są związani orzeczeniem sądu, łącznie z tymi, którzy na przykład nie wiedzieli o toczącym się postępowaniu.
Paradoksalnie, z tym modelem pozwów zbiorowych łączy się także inne elementy, które nie są jednak charakterystyczne wyłącznie dla pozwów zbiorowych, a mianowicie:
a) możliwe jest orzeczenie odszkodowań represyjnych jako swoistego rodzaju nawiązki (punitive damages), której kwota w znacznym stopniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta