W ruchomym czasie pracy rzadko są nadgodziny
Możesz przegrać spór o wynagrodzenie, a jeszcze dostać wysoką grzywnę od inspektora pracy. A wszystko przez brak przepisów, które regulowałyby tzw. ruchomy czas pracy
W ruchomym czasie pracy to pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia i zakończenia pracy według ustalonych widełek. Wprowadzenie takiego dobrodziejstwa nie wpływa natomiast na liczbę godzin, jakie pracownik ma przepracować w danym dniu. Co do zasady ma ich być osiem.
przykład 1Zatrudniony w podstawowym systemie – od poniedziałku do piątku po osiem godzin na dobę – jest jednocześnie objęty ruchomym czasem pracy. Może więc rozpocząć pracę o wybranej przez siebie godzinie, byle od 8 do 10. W poniedziałek rozpoczął pracę o 9.30 i dlatego będzie w firmie do 17.30.
Wyłącznie na pisemny wniosek
Według Państwowej Inspekcji Pracy ruchome godziny wolno zastosować jedynie na pisemny wniosek pracownika. Wynika to stąd, że ruchomy czas pracy wprowadza się w indywidualnym rozkładzie czasu pracy, o którym stanowi art. 142 k.p.
Niektórzy przedstawiciele PIP podnoszą, że ruchomego czasu pracy nie należy regulować w wewnętrznych aktach pracodawcy, np. regulaminie pracy. Taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta