Narzucona transakcja jest nieważna
Uzależnienie podpisania kontraktu od zawarcia innej umowy jest nadużyciem przez przedsiębiorcę pozycji dominującej na rynku
O stwierdzenie nieważności takiej umowy można się zwrócić bezpośrednio do sądu cywilnego. Nie jest potrzebne inicjowanie postępowania antymonopolowego. Potwierdził to Sąd Najwyższy.
Jego uchwała dotyczy sprawy wniesionej przez Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego SA przeciwko Skarbowi Państwa – nadleśnictwu. Przedsiębiorstwo domaga się ustalenia, że nieważna jest umowa cesji wierzytelności, którą zawarło w październiku 2004 r. z tym nadleśnictwem, i żąda zwrotu zapłaconej za nie ceny – 26 tys. zł wraz ze stosownymi odsetkami.
Przetarg albo kupno długów
W 2004 r. pojawiły się nadwyżki drewna do sprzedaży w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP). Lokalni odbiorcy mogli je kupić na przetargu albo pod warunkiem zawarcia z danym nadleśnictwem umowy cesji wierzytelności. Chociaż były nieściągalne, nabywca płacił za nie 100 proc. wartości nominalnej. W ten oto sposób nadleśnictwa nadzorowane przez RDLP miały zrestrukturyzować należności, których nie były w stanie same odzyskać.
Przedsiębiorstwo, którego moce przerobowe były większe niż przydziały drewna przyznane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta