Nieodpłatne przekazanie towarów nie musi być obciążone VAT
Firma, która rozdaje towary na cele związane z działalnością, nie musi płacić podatku należnego. Wynika to wprost z ustawy o VAT i potwierdzają sądy. Fiskus nie daje jednak za wygraną
Mimo że przegrywa kolejne sprawy przed sądem. Zarówno bowiem z wyroków WSA, jak i NSA (w tym uchwały siedmiu sędziów NSA z 28 maja 2007 r., I FPS 5/06) wynika jednoznacznie, że nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie jest opodatkowane. Organy podatkowe wciąż jednak próbują nie przyjmować tego do wiadomości, argumentując, że każde nieodpłatne przekazanie powinno być opodatkowane (jeżeli tylko VAT przy nabyciu został odliczony).
Powołują się przy tym na regulacje unijne, sugerując, że polska ustawa o VAT jest z nimi niezgodna. Moim zdaniem jest to błędne rozumowanie.
Czy polskie przepisy są niezgodne z unijnymi
Polskie przepisy dotyczące opodatkowania nieodpłatnych przekazań powinny być zgodne z regulacjami dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzU UE L 347 z 11 grudnia 2006 r. ze zm., dalej dyrektywa 112). Tymczasem dość często podnoszonym przez organy podatkowe argumentem jest rzekoma niezgodność polskiej ustawy o VAT z tą dyrektywą. Argument ten jest częściowo akceptowany przez sądy, które wskazują, że rzeczywiście ta niezgodność występuje, ale nie może być wykorzystywana przeciwko podatnikom opierającym się na brzmieniu polskiej ustawy. O ile bezdyskusyjna jest teza, że na niezgodność ustawy i dyrektywy 112 mogą się powoływać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta