Gotówką, kartą czy poprzez serwis
Płatności gotówką są niewygodne i dla kupujących, i dla sprzedających. Używanie kart niesłusznie uważane jest za niebezpieczne. Płatności przez serwis PayPal to głównie wabik na klientów z zagranicy
Piotr Ceregra
Podstawowym sposobem płatności w krajowych sklepach internetowych wciąż jest gotówka. To metoda znana, oswojona i pozwalająca zminimalizować ryzyko. Klient płaci za towar dopiero wtedy, gdy kurier lub listonosz dostarczy mu przesyłkę ze sklepu. Jednak poza tą istotną zaletą płatność gotówką ma tylko wady.
Gotówką nie da się oczywiście zapłacić za zakupy w zagranicznym sklepie. Także gdy w kraju kupujemy usługę, np. doładowanie telefonu lub dostęp do płatnego serwisu internetowego, w ten sposób zapłacić się nie da. Coraz częściej wybór płatności gotówką oznacza też wzrost kosztów dostawy. Sklep musi zapłacić poczcie lub firmie kurierskiej za obsługę płatności za pobraniem. Ponosi też ryzyko związane z tym, że wysyła towar przed otrzymaniem płatności. Rekompensuje to sobie podwyższoną o kilka złotych stawką za wysyłkę.
Takie rozwiązanie trudno też uznać za wygodne. Gdy kupujemy książkę za kilkanaście złotych, taką sumę zwykle nosimy przy sobie. Jednak gdy zamówiliśmy wartościowy przedmiot, np. sprzęt elektroniczny za kilka tysięcy złotych, rzecz robi się kłopotliwa. Trzeba zaopatrzyć się w dużą sumę, nierzadko wyższą niż dzienny limit wypłat z bankomatu, a w dodatku nie zawsze wiadomo, którego dnia dotrze do nas kurier z przesyłką.Kolejna możliwość, stosowana zwykle przez małe sklepy, to tradycyjny przelew na konto sprzedawcy. Po złożeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta