Przekształcenie spółki sposobem na uniknięcie podatku od dywidendy
Gromadzenie zysków w spółce kapitałowej, przekształcenie jej w osobową i nieopodatkowana wypłata wkładu dla wspólnika osoby fizycznej – urzędy długo akceptowały taką metodę zmniejszania fiskalnych obciążeń
Marcin Jamroży
Marcin Sobieszek
Ostatnio zmieniły poglądy, a Ministerstwo Finansów planuje nowelizację, która ma „ukrócić” optymalizację. Część firm ma jednak korzystne interpretacje organów podatkowych, a ci, którzy nie obawiają się ewentualnego sporu z fiskusem, mogą zdążyć jeszcze do końca roku przeprowadzić proces przekształcenia.
Bez podwójnego obciążenia
Zyski wypracowane przez spółkę kapitałową są w pierwszej kolejności opodatkowane na poziomie spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19 proc. (art. 19 ust. 1 ustawy o CIT). Przy wypłacie dywidendy – w przypadku kiedy wspólnikami są osoby fizyczne – pobiera się dodatkowo zryczałtowany podatek w wysokości 19 proc. (art. 30a ustawy o PIT). Natomiast przekazanie zysku spółki kapitałowej na kapitał rezerwowy (zapasowy) jest zasadniczo neutralne podatkowo. Dopiero późniejsza wypłata zysków w formie dywidendy bądź np. przekazanie na kapitał zakładowy spółki powoduje obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku w wysokości 19 proc. (art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o PIT).
Czy podwójnego obciążenia można uniknąć poprzez przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową?
PrzykładSpółka z o.o. Alfa, mająca dominującego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta