Prasa przed wyrokiem
Polskie media potrzebują liberalizacji prawa prasowego nie tylko dlatego, że obecne odbiega od standardów przyjętych w Europie. Także ze względu na fatalną linię orzecznictwa – twierdzi publicysta
Ministerstwo Kultury organizuje 15 września debatę na temat zmiany prawa prasowego w Polsce. To cenna inicjatywa. A i pora na dyskusję najwyższa, zwłaszcza że są już gotowe trzy projekty zmiany prawa prasowego, a polskie media potrzebują zmian.
Prostować, nie karać
Pierwszy, przygotowany przez posła PiS Arkadiusza Mularczyka, od pół roku czeka w Sejmie. Powstał w reakcji na próbę zatrzymania w areszcie (na 48 godzin) kierownictwa „Gazety Polskiej”. Wtedy wszystkie kluby parlamentarne zgodnie oświadczyły, że chcą skreślenia artykułu 212 kodeksu karnego, który umożliwia więzienie ludzi za przekroczenie wyznaczonych granic dyskusji.
Poseł Platformy Janusz Palikot domagał się wręcz wykreślenia wszystkich zapisów karnych ograniczających wolność słowa. Wtedy jednak skończyło się tylko na deklaracjach. Po kilku miesiącach PO odłożyła sprawę na półkę.
PiS zleciło zatem Mularczykowi przygotowanie nowego projektu. Zgodnie z obowiązującymi w Sejmie procedurami powinien zostać już rozpatrzony. Wiele wskazuje jednak, że i ten projekt polegnie, gdyż jest PiS-owski, a PO własnego nie ma....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta