Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można odliczyć podatek z faktury za faktoring

25 września 2008 | Dobra firma | Adam Bartosiewicz

Usługi faktoringu są wyłączone ze zwolnienia z VAT. Firma, która je świadczy, powinna wystawić fakturę z 22-proc. podatkiem, a nabywca może go odliczyć

Najogólniej rzecz biorąc, faktoring to rodzaj działalności finansowej, która polega na skupowaniu jeszcze nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorców, należnych z tytułu dostaw towarów lub usług, czego następstwem jest krótkoterminowe finansowanie klienta. Faktoring nie polega jednak tylko na dokonywaniu cesji wierzytelności. W jego zakres wchodzą zwykle dodatkowe świadczenia.

Kto ponosi ryzyko spłaty

W praktyce występują dwa główne rodzaje faktoringu. Pierwszy to tzw. faktoring właściwy (pełny). W tym wypadku faktor przejmuje całkowicie na siebie ryzyko, kupuje bowiem wierzytelność.

Drugi – faktoring niewłaściwy (niepełny), gdzie ryzyko wypłacalności dłużnika nie przechodzi na faktora. Jeśli dłużnik jest niewypłacalny, wierzytelność „wraca” do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8126

Spis treści
Zamów abonament