Sprostowania i odpowiedzi: zbędne przepisy prawa prasowego
Jakie przepisy prawne powinny regulować odpowiedzialność dziennikarza za nierzetelny tekst – zastanawia się pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa UW
Instytucje gwarantujące bohaterowi materiału prasowego możliwość przedstawienia prawdy lub jej własnej subiektywnej wersji są zakorzenione w prawie prasowym większości państw europejskich. Jako konstrukcje zabezpieczające interesy jednostki w starciu z mediami są też promowane przez Radę Europy w jej rekomendacjach. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie tylko nie spełniają pokładanych w nich nadziei, ale i powodują znaczne szkody społeczne.
Teza ta jest szczególnie trafna w odniesieniu do przepisów z ustawy – Prawo prasowe o sprostowaniach i odpowiedziach (art. 31 – 33, art. 39 oraz art. 46).
Zawodowa staranność
Ideałem jest sytuacja, gdy stanowisko osób, których dotyczy dana publikacja, zostaje zaprezentowane czytelnikom już w treści tej publikacji. Mając to na względzie, rodzime sądy sformułowały zasadę, zgodnie z którą przedstawienie tego stanowiska przez dziennikarza jest jednym z minimalnych warunków uznania, iż dochował on obowiązku staranności zawodowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta