Jak dbać o środowisko i budować drogi
Wyroki sądów zatrzymujące budowę obwodnicy Augustowa i zakopianki z Poronina do Zakopanego z powodu nieprzestrzegania procedur środowiskowych są sygnałem alarmowym dla programu budowy dróg. Bez zmiany przepisów nie da się go zrealizować
Korzystając z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”, Polska ma w latach 2007–2013 wybudować 650 km autostrad oraz 2200 km dróg ekspresowych, na co UE przeznaczyła blisko 28 mld euro dofinansowania. Ale czy inwestycje nie zostaną zablokowane tak jak obwodnica Augustowa i zakopianka?
W czym tkwią pułapki
Procedurę ich przygotowania normuje m.in. znowelizowana w 2006 r. ustawa z 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. Największe pułapki stwarzają jednak prawo ochrony środowiska i ustawa o ochronie przyrody.
– Podpisując traktat akcesyjny, ówczesne władze pochopnie stwierdziły, że nasze prawo ochrony środowiska jest już całkowicie dostosowane do wymogów UE – mówi Jacek Skorupski z Biura Planowania Rozwoju Warszawy. – Tymczasem było już ono zmieniane 60 razy.
Z chwilą przystąpienia Polski do UE weszła także w życie ustawa z 2004 r. o ochronie przyrody. Ma ona chronić prawnie obszary...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta