Z Poznania w świat
To już 150 lat C. Hartwig. Najstarsza w Polsce firma spedycyjna obchodzi w tym roku urodziny
W połowie XIX wieku w Wielkim Księstwie Poznańskim szybko rozwijał się przemysł maszynowy, włókienniczy, spożywczy – zaczęła się wielka rewolucja przemysłowa. W 1846 roku firmę założył Hipolit Cegielski, dwa lata później otwarta została linia kolejowa łącząca Poznań ze Szczecinem. Rosnący przemysł pociągnął rozkwit handlu i rozbudowę miast.
1 lipca 1858 roku mieszkaniec Poznania, mistrz garbarski Carl Hartwig, założył garbarnię. Wkrótce poszerzył działalność przedsiębiorstwa o sprzedaż artykułów opałowych i budowlanych. Oferował dostawy towarów własnym transportem, a że dał się poznać jako solidny przedsiębiorca, otrzymywał też zlecenia na przewóz ładunków. Kilka wozów, własne warsztaty i stajnie umożliwiały wykonanie nawet dużych zleceń. W 1858 roku w Poznaniu otwarto drugie kolejowe połączenie – do Wrocławia. Linie kolejowe zostały wybudowane przez konkurencyjne spółki i dlatego nie miały połączenia – dworce były oddalone od siebie o 2 km.
C. Hartwig wykorzystał sytuację i wyspecjalizował się w przewozach towarów między oboma dworcami, a z czasem także w organizacji przewozów pomiędzy Szczecinem, Poznaniem i Wrocławiem. Rozwoził też przesyłki w okolicach Poznania. Firma dorobiła się grona fachowców orientujących się w przepisach i taryfach kolejowych, prawie celnym i towaroznawstwie. Poszerzyła usługi o magazynowanie i rozwijała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta