Staliśmy się krajem markowym
Maciej Pawlicki, komisarz Sekcji Polskiej Wystawy Expo 2008
Rz: Trzecie miejsce w kategorii najatrakcyjniejszy pawilon na Expo 2008 – co złożyło się na ten sukces?
Maciej Pawlicki: Ciężka praca i kreatywność bardzo wielu osób. Wymienię choćby tylko głównego autora architektonicznego pomysłu Marcina Przygodę, autora animacji tworzących atmosferę pawilonu Norberta Narożnika oraz reżysera wielkoekranowego filmu Andrzeja Kałuszkę. Plus wielu innych wybitnych twórców. A od strony koncepcyjnej – myślę, że główną przyczyną był właściwy tok przygotowań: dokładne zaplanowanie celów, wykorzystanie doświadczeń z poprzednich wystaw Expoi precyzyjne zbudowanie narzędzi: zaplanowanie silnego oddziaływania na emocje zwiedzających. By wizytę w polskim pawilonie silnie przeżyli i zapamiętali na długo.
Hasło wystawy brzmiało „Woda a zrównoważony rozwój”. Jak polska ekspozycja dopasowała się do niego?
W powszechnej opinii Pawilon Polski był jednym z najbardziej „wodnych” i artystycznie spójnych. Był opowieścią o Polsce przez pryzmat polskiej wody – cudownej przyrody oraz naszych cywilizacyjnych osiągnięć związanych z wodą. Mieliśmy prezentacje i wodne instalacje obrazujące sposoby wykorzystania wody w gospodarce i całą paletę polskich wodnych krajobrazów – od helskiej plaży, po Czarny Staw nad Morskim Okiem. Wszystko to jednak nie miało charakteru statycznej wystawy, ale było dynamiczną i fascynującą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta