Jak zabezpieczone są oszczędności Polaków
Masz gwarantowany zwrot większości depozytu bankowego do 22,5 tys. euro. Z ubezpieczenia na życie dostaniesz 50 proc. i nie więcej niż 30 tys. euro. Jest też specjalny system rekompensat dla poszkodowanych klientów domów maklerskich. Ale nic nie ochroni cię przed ryzykiem i stratami z inwestycji
Nic nie wskazuje na to, aby banki działające w Polsce mogły mieć w najbliższym czasie kłopoty. Żaden z nich nie informował, tak jak banki w USA czy niektóre europejskie, o tworzeniu odpisów na pokrycie strat, ani o stratach z powodu transakcji z niewypłacalnymi instytucjami amerykańskimi.
– Sytuacja jest dobra, stabilna i bezpieczna – zapewnia Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja na bieżąco analizuje płynność i wypłacalność polskich banków, ubezpieczycieli oraz firm zarządzających aktywami. Obiecuje, że gdyby coś się działo, będzie reagować.
Właścicielami części instytucji obecnych w naszym kraju są banki zagraniczne, które już ucierpiały w wyniku kryzysu finansowego. Citigroup Inc., właściciel Citi Handlowego, oficjalnie przyznaje się do poniesienia strat. AIG, który ma w Polsce AIG Bank (ale także firmy ubezpieczeniowe, towarzystwo emerytalne, towarzystwo funduszy inwestycyjnych, firmy doradcze), otarł się o bankructwo. Na razie przetrwał dzięki pomocy władz USA. Odpisy na straty musiały też utworzyć m.in.: HSBC Holdings Plc, Deutsche Bank, Credit Suisse Group AG.
Bez paniki, ale ostrożnie
Gdyby nawet kłopoty zagranicznych instytucji okazały się poważniejsze, niż dziś sądzimy, odbiłoby się to raczej na strukturze właścicielskiej naszych banków niż na ich kondycji finansowej. Bo większość banków w Polsce to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta