Chcesz później zapłacić podatek, wnieś aportem, zamiast sprzedawać
Spółki, które chcą odroczyć moment powstania przychodu przy zbyciu przedsiębiorstwa, powinny zastanowić się nad jego aportem. Może on być jednak niekorzystny podatkowo dla nabywcy
Aport przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) zamiast sprzedaży umożliwi odroczenie momentu opodatkowania „cichych rezerw” (tzn. różnicy między wartością rynkową a księgową zbywanych składników majątkowych) do dnia sprzedaży udziałów objętych w zamian za wkład.
Pamiętaj o fiskusie
Opodatkowanie jest nierzadko czynnikiem determinującym wybór określonego wariantu przejęcia majątku przedsiębiorstwa. Przy przeniesieniu własności składnika majątkowego (w tym przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) zwykle inny interes podatkowy ma nabywca, a inny zbywca. Z perspektywy nabywcy istotna jest przede wszystkim możliwość „wrzucenia w koszty” ceny nabycia (w szczególności ma to miejsce poprzez odpisy amortyzacyjne od nabywanych składników majątku), natomiast dla zbywcy – „neutralizacja” dochodu do opodatkowania. Wariant kompromisowy wypracowywany jest w drodze negocjacji stron transakcji.
Daninę od nadwyżki...
W razie sprzedaży przedsiębiorstwa opodatkowana jest (na zasadach ogólnych 19 proc.) nadwyżka ceny sprzedaży (pomniejszonej o jej koszty) nad wartością przedsiębiorstwa spółki wynikającą z ksiąg. Dochód ze sprzedaży związany jest zwykle z ujawnieniem cichych rezerw zawartych w majątku zbywanego przedsiębiorstwa i ewentualnie z wystąpieniem dodatniej wartości firmy.
...można odroczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta