Za czytanie wiadomości można odpowiadać
Przedsiębiorca ma prawo wglądu w korespondencję kierowaną na firmowy adres pracownika. Jeśli jednak trafiają tam prywatne e-maile podwładnych, nie powinien ich czytać
Czy można się chronić przed taką kontrolą szefa? Przepisy co prawda o tym wprost nie mówią, ale pewne zasady wynikają np. z art. 111 kodeksu pracy. Mówi on, że pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika (np. tajemnicę korespondencji). Dobra osobiste podlegają bowiem ochronie cywilnoprawnej.
Co to oznacza w praktyce? Szef, który zamierza kontrolować swoich podwładnych, powinien powiadomić ich o tym i podać zasady, na jakich się to będzie odbywało. W przeciwnym razie może spotkać się z zarzutem naruszenia ich dóbr osobistych.
Tajemnica korespondencji
Wszystko, co jest przedmiotem przekazu (korespondencji) między nadawcą a adresatem, powinno należeć tylko do tych osób. Prywatność każdego z nas rozciąga się także na tajemnicę korespondencji. Czasem jednak prywatność jest ograniczona. Ma to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta