Etat w urzędzie tylko dla tych, którzy wygrają konkurs
Na wolne stanowisko urzędnicze w samorządzie trzeba zorganizować konkurs, nawet jeśli już pracuje kandydat, który spełnia wymagania i można by go awansować. Tak wynika z orzecznictwa NSA
Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje, że nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze, jest otwarty i konkurencyjny. Dotyczy to pracowników mianowanych w gminie (na stanowiskach określonych w jej statucie, mianowanie występuje tylko w samorządzie gminy) oraz zatrudnionych na umowę o pracę (z wyjątkiem stanowisk pomocniczych i obsługowych). Zasady te nie obejmują jednak posad zastępców wójtów, burmistrzów i prezydentów ani sekretarzy oraz skarbników zatrudnianych na podstawie powołania.
Równe szanse
Otwartość naboru oznacza, że informacje o wolnym etacie są ujawniane i upowszechniane, co umożliwia staranie się o niego wszystkim zainteresowanym. Konkurencyjność zaś, że nabór odbywa się w formie postępowania konkursowego, prowadzącego do wyłonienia najlepszej kandydatury.
Oczywiście procedura naboru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta