Czy można odliczyć wydatki na inwestycję, z której zrezygnowaliśmy na starcie
Przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów wydatków na niedokończone przedsięwzięcie. Tak wynika z przepisów, ten zakaz nie powinien jednak dotyczyć nakładów na inwestycję, której w ogóle nie rozpoczęliśmy
Tymczasem urzędy skarbowe uważają, że takie wydatki są wyłączone z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 41 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że nie można odliczyć kosztów zaniechanych inwestycji. Organy podatkowe twierdzą, że nakłady na projekty, które nie zostały przeprowadzone, niezależnie od okresu, w którym firma podjęła decyzję o rezygnacji, nie mogą być kosztem podatkowym. Budzi to wątpliwości i jest przyczyną wielu sporów z fiskusem.
Definicje w ustawie...
Zgodnie z art. 4a pkt 1 ustawy o CIT inwestycja oznacza środki trwałe w budowie w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości. Są to więc zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego. Aktywami trwałymi – stosownie do art. 3 ust.1 pkt 13 ustawy o rachunkowości – są aktywa jednostki, które nie są zaliczane do aktywów obrotowych, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 18. Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości pod pojęciem środków trwałych rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki.
...i standardach rachunkowości
Ustawa o rachunkowości nie zawiera istotnej w tej sprawie definicji rzeczowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta