Ujednolicanie orzecznictwa
Jednym z najważniejszych zadań Sądu Najwyższego jest ujednolicanie orzecznictwa sądowego. Jest to zresztą tradycyjne zadanie sądów najwyższych na całym świecie.
Sposoby tego ujednolicania mogą być różne. W okresie PRL dokonywano tego m.in. przez wydawanie tzw. wytycznych wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej, które były wiążące dla wszystkich sądów, mimo że według konstytucji z 1952 r. sędziowie mieli podlegać tylko ustawom. Instytucję tę zniesiono po 1989 r. jako godzącą w zasadę niezawisłości sędziowskiej.
Wytyczne wydawane w sprawach karnych miały już wówczas złą sławę, jako że merytorycznie zmierzały na ogół do zaostrzenia odpowiedzialności karnej. Miały zmuszać do surowszego orzekania sędziów, którzy, zdaniem ówczesnych władz, ferowali zbyt łagodne wyroki. Wytyczne wydawane były więc na żądanie (nieformalne, oczywiście) czynników politycznych.
Zostawmy jednak historię wytycznych i przejdźmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta