Wypłać dywidendę w terminie, bo inaczej fiskus naliczy przychód
Jeśli spółka zwleka z przekazaniem dywidendy wspólnikom, urząd skarbowy może uznać, że korzysta z ich kapitału. I określić jej przychód z nieodpłatnego świadczenia
Dlatego spółka powinna wypłacić dywidendę w terminie albo jeśli nie może tego zrobić, przesunąć go na później uchwałą zgromadzenia wspólników. Zgodnie z art.191 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Umowa spółki może regulować również zasady przeznaczania zysku na kapitały zapasowe (rezerwowe).
PrzykładZ uwagi na planowane w przyszłości inwestycje wspólnicy spółki z o.o. Alfa podjęli uchwałę o przeznaczeniu całości zysku wypracowanego w 2007 r. na kapitał zapasowy. Wspólnicy nie nabywają prawa do zysku za 2007 r., ponieważ zgodnie z uchwałą nie został on przeznaczony do podziału. Taka decyzja nie powoduje powstania w spółce przychodu z nieodpłatnego świadczenia.
Prawo wspólnika do zysku powstaje z chwilą podjęcia uchwały o jego przeznaczeniu do podziału pomiędzy wspólników. Termin wypłaty dywidendy wynika zazwyczaj z tej uchwały. Postanowienia dotyczące tego terminu może zawierać również umowa spółki (art. 191 § 2 k.s.h.).
Spóźnienie się nie opłaca
Zatrzymanie środków przeznaczonych na wypłatę dywidendy w spółce po upływie określonego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta