Flandria
Na nizinach Flandrii narodziła się w średniowieczu, w tym samym czasie co w północnych Włoszech, mieszczańska Europa. Nadmorskie równiny rozciągające się od dzisiejszego Lille po granicę holenderską były już w XII – XV w. najludniejszym i najbogatszym regionem europejskim.
Kupcy i rzemieślnicy Gandawy, Brugge, Kortijk bogacili się przez stulecia na handlu z Anglią, uprawie lnu, produkcji sukna i płócien. Ale dzięki tym twardym i praktycznym ludziom Flandria zasłynęła także z wielkiej sztuki, architektury, a zwłaszcza malarstwa.
Kraina leżąca w dawnym i dzisiejszym sercu Europy stanowiła od wieków przedmiot rywalizacji sąsiednich mocarstw – Francji, Anglii, monarchii habsburskiej. Często stawała się polem bitwy. Niewiele miejsc na świecie okrytych jest równie ponurą sławą co okolice Ypres. Cztery wielkie bitwy, jakie tu stoczono w latach 1914 – 1918, zaliczane są do najkrwawszych w historii wojen.
Ypres (Ieper)
Przez Bramę Menin w otaczających Ypres starych fortyfikacjach Vaubana, którą wiodła główna droga na niedaleki front, przeszły setki tysięcy alianckich żołnierzy. Ciał wielu z nich nigdy nie odnaleziono. Lista samych tylko żołnierzy brytyjskich i kanadyjskich zaginionych w akcji liczy ponad 50 tys. nazwisk. Właśnie im poświęcony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta