Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraina szuka ratunku w Europie

03 stycznia 2009 | Ekonomia | Agnieszka Łakoma Tatiana Serwetnyk MK PAP
Obecnie działa w Polsce sześć magazynów gazu. Kolejne trzy  są w budowie. Do końca 2012 r. na terenie naszego kraju będzie można przechowywać 2,7 mld sześc. gazu.
źródło: Rzeczpospolita
Obecnie działa w Polsce sześć magazynów gazu. Kolejne trzy są w budowie. Do końca 2012 r. na terenie naszego kraju będzie można przechowywać 2,7 mld sześc. gazu.

Wschodni konflikt gazowy odbił się na dostawach gazu do Polski. Krajowi odbiorcy nie mają powodów do obaw. Dodatkowy surowiec płynie przez Białoruś

Choć do Polski przez Ukrainę trafia o 6 proc. gazu mniej niż powinno, to jednak w sumie nasz kraj odbiera tyle rosyjskiego surowca, ile zamówił dzięki zwiększeniu dostaw przez Białoruś. Jak zapewnia PGNiG, odbiorcy gazu w kraju nie mają problemów z zaopatrzeniem.

Rosyjski koncern Gazprom jest głównym dostawcą surowca dla Polski. PGNiG ma podpisaną z nim wieloletnią umowę na dostawy ok. 8 mld m sześc. rocznie, a poza tym kupuje ok. 2 – 2,5 mld m sześc. od spółki RosUkrEnergo – w połowie należącej do Gazpromu.

Elementem stabilizacji zaopatrzenia Polski w gaz są krajowe magazyny. Jak przyznaje ich właściciel – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo – wypełnione są w ponad 80 proc. W sześciu obiektach można przechowywać w sumie 1,66 mld m sześc. gazu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8207

Spis treści
Zamów abonament