Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawskie adresy Andrzeja Trzebińskiego

03 stycznia 2009 | Rzecz o książkach | Aleksander Kopiński
Andrzej Trzebiński w parku Ujazdowskim w Warszawie
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: DOM LITERATURY
Andrzej Trzebiński w parku Ujazdowskim w Warszawie

Trzy, cztery wieki patrzące z dachów kamienic. Tyle śmierci

Polegli w powstaniu warszawskim najwybitniejsi twórcy „spalonego pokolenia” – Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński – spoczywają wśród swoich towarzyszy broni w akowskich kwaterach Powązek wojskowych. Tam też, z tym że w Alei Zasłużonych dla Polski Ludowej, pochowano zmarłego samobójczą śmiercią w 1951 roku ich rówieśnika i kolegę z tajnych kompletów Tadeusza Borowskiego. Główny animator konspiracyjnej grupy i pisma „Sztuka i Naród” Wacław Bojarski miejsce wiecznego spoczynku znalazł w rodzinnym grobie na Bródnie. Uderzający jest brak wśród tych nazwisk jeszcze jednego, wymienianego zazwyczaj razem z pozostałymi: Andrzeja Trzebińskiego.

Niemcy rozstrzelali go – ubranego w papierowy worek i wedle na poły legendarnej wersji zdarzeń „z ustami zalanymi gipsem” – w zbiorowej egzekucji 12 listopada 1943 roku na Nowym Świecie, blisko skrzyżowania z Warecką i Ordynacką. 30 anonimowych ofiar upamiętnia jedna z setek tablic, które w latach 60. wmurowano w miejscach zbrodni w całym mieście. Gdzie zostały pogrzebane ciała zamordowanych, do dziś nie wiadomo. „Trzebiński nie ma swojego grobu. (…) Tablice pamiątkowe Trzebińskiego to karty tytułowe jego książek” – pisał edytor jego „Pamiętnika” Paweł Rodak.

Jak mało materialnych śladów pozostało po człowieku, kto wie, czy nie najwszechstronniej utalentowanym spośród wszystkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8207

Spis treści
Zamów abonament