Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Scheda także dla żony w separacji i wszystkich dzieci

03 stycznia 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

Dzieci spadkodawcy – te małżeńskie i te pozamałżeńskie – dziedziczą po nim w taki sam sposób. Współmałżonka wyłącza ze schedy spadkowej separacja orzeczona przez sąd

Zmienić to może przede wszystkim testament, ale wtedy dziecko lub współmałżonek ma prawo do zachowku (obszerniej: „Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek, „Rz” z 21 – 22 grudnia 2008 r.). Całkowite odsunięcie od schedy spadkowej jest możliwe wskutek wydziedziczenia w testamencie, orzeczenia sądu albo w wyniku notarialnej umowy zrzeczenia się dziedziczenia zawartej między spadkobiercą ustawowym, tj. takim, który dziedziczy automatycznie, gdy nie ma testamentu, a przyszłym spadkodawcą.

W praktyce jednak wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zwłaszcza przy dziedziczeniu ustawowym, jest w ogromnej większości tych spraw rodzajem formalności. Dotyczy to także dziedziczenia testamentowego, jeśli nie ma sporu między spadkobiercami, wątpliwości co do ważności lub znaczenia zapisów testamentu. Podobnie formalnością jest uzyskanie poświadczenia dziedziczenia u notariusza.

Zawinione wyłącznie z dziedziczenia

Sprawa może się bardzo skomplikować, jeśli spadkobiercy nie utrzymują ze sobą kontaktu. Tak będzie, jeśli np. spadkodawczyni czy spadkodawca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8207

Spis treści
Zamów abonament