Za zatrudnienie 50-latka jest ulga
Pracodawcy mogą obniżyć koszty pracy, zatrudniając osoby bezrobotne mające powyżej 50 lat. Nie tylko krócej będą płacić za czas choroby takich pracowników, ale jeszcze nie będą musieli płacić składek za nich na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Od 1 lutego, odkąd obowiązuje nowela ustawy o promocji zatrudnienia, firmy zatrudniające osoby, które ukończyły 50 lat, krócej, bo tylko przez 14 dni, będą finansować ich niezdolność do pracy z powodu choroby. Od 15. dnia choroby wypłatę świadczeń chorobowych przejmuje ZUS, wypłacając takim osobom zasiłek chorobowy. W tym roku skorzysta z tego uprawnienia w stosunku do osób, które 50 lat ukończyły najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Jeśli pracownicy osiągną wspomniany wiek już w 2009 r., wtedy ich pracodawca skorzysta ze wspomnianego przywileju dopiero w 2010 r.
To jednak nie wszystko. Pracodawcy, którzy zatrudnią na podstawie umowy o pracę osoby po pięćdziesiątce, zostaną czasowo zwolnieni z obowiązku opłacania za nie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.