Jakikolwiek dochód odbiera należności z ubezpieczenia
Praca zarobkowa, której choremu nie wolno podejmować, to każda aktywność zawodowa, która gwarantuje pieniądze. Nie chodzi więc wyłącznie o stosunek pracy
Pojęcie „praca zarobkowa” nigdzie nie zostało zdefiniowane. SN stara się je wyjaśniać od lat, na podstawie konkretnych stanów faktycznych. W wyroku z 5 kwietnia 2005 r. (I UK 370/04) określił ją np. jako każdą aktywność ludzką zmierzającą do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą choćby na czynnościach nieobciążających istotnie organizmu przedsiębiorcy i zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim. Oznacza to, że pobierający wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne ma zakaz wykonywania jakichkolwiek czynności, które zapewniałyby mu albo miałyby zapewnić dochód. Nie chodzi zatem jedynie o pracę w ramach stosunku pracy, ale na podstawie każdego stosunku prawnego.
Słowo „praca” trzeba więc rozumieć potocznie, co potwierdził SN 5 października 2005 r. (I UK 44/05). W świetle tego orzeczenia wykonywanie pracy zarobkowej to m.in. podjęcie działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy.
Przykład 1Pan Albert został członkiem rady nadzorczej spółki w trakcie pobierania zasiłku chorobowego z tytułu etatu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta