Jak gminy dbają o relikty po przodkach
Sprawowanie opieki nad zabytkami, do których tytuł prawny posiada jednostka samorządu terytorialnego, jest jej zadaniem własnym. Wiąże się z tym m.in. konieczność finansowania prac konserwatorskich i restauratorskich
Z budżetu takiej jednostki finansuje się również prowadzenie prac budowlanych przy zabytku. Ustawodawca nie pozostawił jednak samorządów bez wsparcia, przewidując możliwość uzyskania dotacji celowej na dofinansowanie w/w prac. Udziela jej minister właściwy do spraw kultury i dziedzictwa narodowego ze środków finansowych pochodzących z części budżetu państwa „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Dotacji może udzielić również wojewódzki konserwator zabytków ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji wojewody. Udziela się jej w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku.
W sytuacjach szczególnych, gdy np. zabytek znajduje się w stanie, który wymaga niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich lub restauratorskich, dotacja może być udzielona w wysokości do 100 proc. koniecznych nakładów. Do tej samej wysokości można otrzymać dotację, jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo jeżeli wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac.
Pamiętać jednak należy, że dotacja może być udzielona jedynie na prace prowadzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta