Od bezrobotnego po pięćdziesiątce, nie ma składek na Fundusz Pracy
Pracodawcy, którzy w swoich firmach zatrudniają osoby dojrzałe, mogą skorzystać z ulg, które obniżą im koszty zatrudnienia
Taką redukcję kosztów zatrudnienia osób po 50. roku życia oraz jednocześnie zachęty do nawiązywania z nimi stosunku pracy przewiduje obowiązująca już nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Większość jej przepisów weszła w życie 1 lutego tego roku.
Krócej za chorobę
Korzystna dla pracodawców jest zmiana, która ma przynieść ograniczenie kosztów pracy przez skrócenie okresu finansowania niezdolności do pracy z powodu choroby dojrzałego pracownika.
To istotna modyfikacja. Do końca stycznia bowiem pracodawca wypłacał wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy – niezależnie od wieku pracownika. Od 34. dnia nieobecności w pracy podwładny otrzymywał zasiłek chorobowy finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lutego znacznie skrócono ten okres w stosunku do pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia.
W ich przypadku pracodawca wypłaca już wynagrodzenia ze swoich środków w razie ich choroby jedynie przez łączny okres do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Od 15. dnia niezdolności do pracy wypłatę świadczeń chorobowych przejmuje ZUS. Zasada ta jest stosowana od roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik ukończy 50 lat.
GPP>przykład30 listopada 2008 r. pracownik ukończył 50 lat.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta