Powtórne zatrudnienie nie wymaga nowej teczki
Szef ma obowiązek gromadzenia dokumentów dotyczących swoich pracowników. Każda osoba musi mieć swoje akta, które składają się z trzech części. Uchybienia w tym zakresie mogą się skończyć grzywną wynoszącą od 1 tys. do 30 tys. zł.
Obowiązek zakładania i przechowywania dokumentacji pracowniczej spoczywa na każdym pracodawcy. Oczywiście można go uznać za biurokratyczny. Ma on jednak na celu utrzymanie należytego porządku w papierach każdego zatrudnionego. Dzięki temu wiadomo, kiedy i w jakim zakresie korzystał z urlopów i innych zwolnień z pracy, czy wiąże go lojalka, ile zarabia. Czy to ważne? Tak, bo w każdej chwili takich informacji może zażądać inspektor Państwowej Inspekcji Pracy. Gromadzone dokumenty mogą posłużyć jako dowody na wypadek, gdyby doszło do sporu pracowniczego przed sądem pracy.
Jak wyglądają owe akta osobowe? Odpowiedzi należy szukać w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)
GPP>uwaga
Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jej umiejętności i osiągnięcia zawodowe, świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym stara się o zatrudnienie, oraz dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień w zakresie stosunku pracy.
Najpierw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta