Przywrócenie do zajęć nie w pełni rekompensuje wszystkie straty
Czas pozostawania bez pracy, za który nie przyznano podwładnemu wynagrodzenia, nie jest uznawany za przerwę w zatrudnieniu. Ale nie można w tym okresie nabyć uprawnień pracowniczych
Nawet jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów (co do formy, trybu lub warunków dopuszczających rozwiązanie umowy o pracę itp.), jest skuteczne i powoduje zakończenie zatrudnienia. W razie wadliwego rozwiązania (za wypowiedzeniem lub dyscyplinarnie) umowy na czas nieokreślony pracownik może dochodzić przed sądem m.in. przywrócenia do pracy (art. 45 § 1 i art. 56 § 1 kodeksu pracy).
Sąd przywraca
Ten, kto podjął pracę w wyniku takiego przywrócenia, ma dodatkowo prawo do wynagrodzenia za czas pozostawania bez zajęcia. Nie dostanie go jednak za cały okres spędzony poza firmą. Przy wadliwym wręczeniu wymówienia wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługuje nie dłużej niż za dwa miesiące, gdy okres wypowiedzenia jest krótszy niż trzy miesiące. A jeżeli wypowiedzenie wynosi trzy miesiące, wypłata będzie tylko za miesiąc pozostawania bez pracy (art. 47 k.p.). Natomiast temu, kogo niesłusznie zwolniono dyscyplinarnie, pobory przysługują nie mniej niż za miesiąc i nie więcej niż za trzy miesiące bez pracy (art. 57 k.p.).
Gdy przywrócony zjawia się w firmie, okres pozostawania bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta