Czytelnicy pytają, GPP odpowiada: Do zatrudnienia przy nabyciu prawa do urlopu wychowawczego wliczamy poprzednie okresy
W naszej firmie od pół roku pracuje kobieta, która ma dwuletnie dziecko. Przed zatrudnieniem była bezrobotna, dlatego nie musiała korzystać w urlopu wychowawczego. Mogła swobodnie opiekować się potomkiem. Teraz mimo podjęcia pracy oświadczyła nam, że chce skorzystać z urlopu. Nie byliśmy przygotowani na taką okoliczność. Jej prośba nas zaskoczyła. Czy możemy jej odmówić? Mamy obawy, że ja jakiś czas znowu zmieni zdanie i zechce wcześniej wrócić z urlopu, a my np. weźmiemy kogoś na zastępstwo i będziemy mieli problem.
Nie Kodeks pracy uzależnia prawo do urlopu wychowawczego od pozostawania w stosunku pracy i posiadania co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia. Tak wynika z art. 186 kodeksu pracy. Okres zatrudnienia obliczany jest przez zsumowanie wszystkich okresów pracy ze wszystkich firm bez względu na wymiar czasu pracy, długość przerw w zatrudnieniu i sposób ustania stosunku pracy. Potwierdził do Sąd Najwyższy w uchwale z 22 lutego 1979 r. (V PZP 7/78). Natomiast fakt urodzenia dziecka w okresie, gdy pracownica nie była zatrudniona i miała status osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta