Zanim pozbawisz wypłaty, przestudiuj przepisy
Czy pracownikowi musimy wypłacić odprawę emerytalną, jeśli w 1975 r. otrzymał odprawę rentową z powodu przejścia na rentę inwalidzką?
Co do zasady odprawa emerytalna lub rentowa to jednorazowe, obowiązkowe świadczenie pieniężne przysługujące pracownikowi od pracodawcy wtedy, gdy jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Tak stanowi art. 921 kodeksu pracy.
Bogata praktyka
Choć przepis wydaje się prosty, Sąd Najwyższy rozstrzygał już wiele wątpliwości z nim związanych. Czytelnik może zastosować jedno z tych orzeczeń. Musi jednak wnikliwie przeanalizować, jakiego rodzaju odprawę otrzymał pracownik w 1975 r. Jeśli okaże się, że była to renta chorobowa , to według wyroku z 5 czerwca 2007 r. (I PK 58/07) przechodzącemu obecnie na emeryturę należy się kolejne świadczenie.
Przypominamy jednak, że jest to zwykły wyrok SN, a nie zasada prawna. O tyle jednak jest ważny, że wątpliwości przy wypłacie każe rozstrzygać na korzyść pracownika. Ale po kolei.
Choroba czy inwalidztwoNa podstawie art. 29a ustawy z 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (DzU nr 3, poz. 6 ze zm.) renta chorobowa przysługiwała pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego był nadal niezdolny do podjęcia jakiejkolwiek pracy, jeżeli dalsze leczenie lub rehabilitacja
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta