Chcesz naliczać wyższe odpisy, wnieś nieruchomość aportem do spółki
Sposobem na zdyskontowanie wzrostu wartości nieruchomości w kosztach podatkowych może być wniesienie jej aportem do nowej spółki. Może to skutkować nawet kilkunastokrotnym zwiększeniem odpisów amortyzacyjnych
– Spółka z o.o. A posiada w swoich aktywach budynek handlowo-usługowy, wybudowany przez nią w 1999 r. Planuje wniesienie go aportem do nowo utworzonej spółki. Rozważane jest utworzenie nowej spółki z o.o., w której wspólnikami będą ci sami wspólnicy co spółki, bądź spółki komandytowej, w której komplementariuszem będzie spółka A, a komandytariuszami będą jej wspólnicy. Który wariant jest korzystniejszy pod względem podatkowym? – pyta czytelnik DF.
Przepisy podatkowe nie dają podatnikom możliwości urealnienia wartości posiadanych środków trwałych.
Aktualizacja wartości początkowej środków trwałych dla celów podatkowych jest możliwa tylko, gdy zarządzi ją minister finansów. Ostatnio odbyła się w 1995 r.
Stąd w wielu firmach naliczane są odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych, która nie odpowiada ich aktualnej wartości rynkowej. Szczególnie dotyczy to środków trwałych o długim okresie amortyzacji, jakimi są budynki, i których wartość z reguły wzrasta w czasie.
Zarówno wniesienie aportem używanego budynku do spółki kapitałowej (np. spółki z o.o.), jak i do spółki osobowej (np. spółki komandytowej) pozwala na nowe określenie jego wartości początkowej – według wartości rynkowej. Pozwala również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta