Jak działa prokurent ustanowiony na potrzeby spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Ustanowienie prokurenta w spółce z o.o. ma istotne znaczenie dla jej reprezentacji i funkcjonowania. Jednakże sprawowanie tej roli wiąże się także ze szczególną odpowiedzialnością, zwłaszcza w razie przekroczenia przez prokurenta jego umocowania
Prokura unormowana jest obecnie w kodeksie cywilnym w art. 1091 k.c. do 1099. W przepisach tych wskazano, że stanowi ona szczególny rodzaj pełnomocnictwa, które może być udzielone przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Obejmuje upoważnienie do dokonywania wszelkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa mocodawcy. Oznacza to, że zakres działania prokurenta jest bardzo szeroki. Możliwe jest jednak także i jego ograniczenie, np. poprzez ustanowienie prokury oddziałowej ograniczającej umocowanie prokurenta tylko do spraw związanych z konkretnym oddziałem przedsiębiorstwa. Ponadto do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności (art. 1093 k.c.).
W razie przekroczenia zakresu udzielonego umocowania zasady odpowiedzialności prokurenta wobec osób trzecich określa art. 103 k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta