O transakcjach wewnątrzwspólnotowych trzeba informować urząd skarbowy
Podatnik VAT, który zamierza dokonywać dostaw lub nabywa towary od kontrahentów z Unii Europejskiej, musi się zarejestrować w urzędzie skarbowym. Potem powinien składać informację podsumowującą odbyte transakcje
Takiej rejestracji dokonują podatnicy wskazani w art. 97 ust. 1 – 3 ustawy o VAT. Mowa o podatnikach podlegających obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni. Są oni zobowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia (WNT) zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.
Składa się ją na druku VAT-R/UE. Można go dostać w urzędzie skarbowym albo pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl).
Unijny NIP
Zgłoszenie to jest bezpłatne, a podatnik otrzymuje tzw. numer NIP-UE. Jest to ten sam NIP, tylko poprzedzony kodem PL, np. PL 1111111111, czyli kod PL plus dziesięciocyfrowy numer NIP. Numer NIP poprzedzony prefiksem PL stosuje się jedynie dla celów handlu wewnątrzwspólnotowego. Unijny NIP umieszczany jest na:
- fakturach oraz dokumentach związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi,
- deklaracjach VAT,
- kwartalnych informacjach podsumowujących – VAT-UE,
- korektach kwartalnych informacji podsumowujących – VAT-UEK.
Jest wiadomość
Natomiast o już dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach albo o nabyciu towarów podatnik informuje na druku VAT-UE. Deklarację taką składa się w terminie do 25. dnia miesiąca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta