O utworzeniu rodzinnego domu dziecka decyduje rada
Tworzenie placówek opiekuńczo-wychowawczych jest zadaniem własnym powiatu, ale mogą one powstawać również z inicjatywy fundacji, stowarzyszeń czy związków wyznaniowych
Rodzinne domy dziecka funkcjonują na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, w szczególności na podstawie jej art. 80 ust. 1 pkt 2, ust. 3, 5, 7, i 8 oraz rozporządzeń ministra polityki społecznej z 19 października 2007 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (DzU nr 201, poz. 1455 ze zm.), a także z 5 listopada 2004 r. w sprawie określenia zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka oraz stawek na bieżące funkcjonowanie placówki rodzinnej (DzU nr 245, poz. 2461 ze zm.). Ponieważ utworzenie takiej placówki wymaga podjęcia uchwały właściwej rady, to podstawą ich funkcjonowania są również akty prawa lokalnego.
Po informacje do starosty
Co do zasady prowadzenie rodzinnych placówek opiekuńczo-wychowawczych jest zadaniem własnym powiatu (miasta na prawach powiatu). Może być również realizowane przez organizacje społeczne, Kościoły, związki wyznaniowe, fundacje i stowarzyszenia – jako zadanie zlecone, którego przekazanie odbywa się w drodze konkursu.
Ponieważ rodzinny dom dziecka podlega pośrednio staroście powiatu lub prezydentowi miasta, a bezpośrednio dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub kierownikowi Powiatowego Centrum Pomocy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta