Jak się skutecznie porozumiewać z organizatorem przetargu
To zamawiający narzuca wykonawcom sposób porozumiewania się. Poza formą pisemną może dopuścić też kontakt za pośrednictwem faksu czy e-mailowy
Przepisy są jednoznaczne. Zgodnie z art. 27 prawa zamówień publicznych (dalej: pzp; tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 223, poz. 1655 ze zm.) „oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje zamawiający i wykonawcy przekazują, zgodnie z wyborem zamawiającego, pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną”. W praktyce oznacza to dyktat ze strony zamawiającego. Przedsiębiorca nie może zakładać, że informacja przesłana przez niego np. faksem zostanie uznana. Wpierw musi sprawdzić w ogłoszeniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia, czy taki sposób porozumiewania został dopuszczony przez zamawiającego.
Różne formy dla różnych czynności
Co więcej, zamawiający może określić różne formy porozumiewania się dla różnych sytuacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby co do zasady dopuścił kontakt zarówno pisemny, jak i faksowy oraz elektroniczny, ale jednocześnie zastrzegł, że pewne dokumenty będzie przyjmował jedynie na piśmie.
Oferta wyłącznie na papierze
Przepisy odrębnie traktują ofertę. Zgodnie z art. 82 ust. 2 pzp tę można złożyć wyłącznie w formie pisemnej lub – jeśli zamawiający wyrazi na to zgodę –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta