Kiedy stosować w firmie standardy rachunkowości
Większość przedsiębiorstw sporządza sprawozdania finansowe, opierając się tylko na ustawie o rachunkowości. Tymczasem w sprawach nieuregulowanych w jej przepisach warto się odwołać do krajowych i międzynarodowych standardów
Ustawa o rachunkowości dzieli firmy na dwie grupy. Zdecydowana większość to podmioty, które prowadzą księgi i sporządzają sprawozdania finansowe tylko na podstawie jej przepisów. Dopiero jeśli nie regulują one jakiegoś zagadnienia, to mogą stosować standardy. Warto zwrócić uwagę na brzmienie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że jeśli firma decyduje się na przyjęcie w polityce rachunkowości (dokumencie opisującym m.in. zasady prowadzenia ksiąg) regulacji wynikających ze standardów, to w pierwszej kolejności powinna stosować krajowe. Dopiero gdy nie znajdzie w nich odpowiedzi na swój problem, może jej szukać w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.
Rachunek przepływów pieniężnych
Do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych zobowiązane są jednostki, których roczne sprawozdania finansowe podlegają badaniu. Przepływy te są prezentowane w podziale na działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową. Standard nr 1 zawiera dużo więcej wskazówek, jak sporządzić cash flow, niż sama ustawa. Wskazuje, że do działalności operacyjnej zalicza się m.in.:
- wpływy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów,
- wpływy z tytułu honorariów i praw autorskich,
- wydatki z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta