Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spłacasz kredyt w obcej walucie, uważaj na różnice

28 maja 2009 | Dobra firma | Artur Kowalski

Przepisy podatkowe dotyczące różnic kursowych posługują się pojęciem faktycznie zastosowanego kursu waluty. Ponieważ nie ma jego ustawowej definicji, przedsiębiorcy mają wątpliwości, co ono oznacza

– Czy kursem faktycznym przy spłacie rat kredytu walutowego jest kurs sprzedaży, czy kurs kupna banku obsługującego spółkę?

– Kredyt otrzymaliśmy na konto walutowe, spłaty rat następują również z konta walutowego.

Wybraliśmy podatkową metodę ustalania różnic kursowych. Spotkałam się z dwiema różnymi interpretacjami: pierwsza z nich uznaje za kurs faktyczny w tym wypadku kurs sprzedaży banku, gdyż spłata kredytu jest spłatą zobowiązania, według innej interpretacji powinien to być kurs kupna banku, gdyż powinniśmy traktować tę spłatę jako odsprzedaż waluty do banku.

Pojęcie „faktycznie zastosowanego kursu waluty” pojawiło w przepisach ustaw podatkowych wraz z dodaniem w 2007 r. art. 15a do ustawy o CIT, regulującego nowe zasady naliczania różnic kursowych.

Ustawa go nie definiuje. Organy podatkowe wyjaśniają, że należy przez to rozumieć wszelkie kursy walutowe zastosowane przez podatnika, w tym bankowe, również przy transakcjach walutowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8330

Spis treści
Zamów abonament