Grupowe ubezpieczenia a zamówienia publiczne
Wskazanie trybu zawierania umowy grupowego ubezpieczenia otwiera pole do rozważań na temat zasad kształtowania tej umowy – piszą właściciele firmy szkoleniowo-wydawniczej
Grupowe pracownicze ubezpieczenia na życie spełniają istotną funkcję społeczną, bo dla wielu osób są jedyną formą ochrony ich życia i zdrowia. Dlatego ważne jest, by nie budziły wątpliwości kwestie formalnoprawne zawarcia tego typu umów, a szczególnie by nie niosły żadnych negatywnych konsekwencji dla ubezpieczonych pracowników.
Sposób zawarcia umowy
Z tego względu jedną z kwestii jest tryb zawarcia umowy grupowego ubezpieczenia na życie. Wątpliwości z tym związane mają swoje podłoże w zbiegu przepisów dwóch ustaw: prawa zamówień publicznych i kodeksu cywilnego.
W sierpniu 2007 r. w miejsce poprzednio funkcjonującej umowy na rzecz osoby trzeciej wprowadzona została umowa na cudzy rachunek, a w art. 808 k.c. znalazło się unormowanie, wedle którego z roszczeniem o zapłatę składki zakład ubezpieczeń może wystąpić wyłącznie przeciwko ubezpieczającemu. Umowa grupowego ubezpieczenia pracowniczego na życie jest właśnie przykładem umowy zawieranej na cudzy rachunek, gdzie pracodawca jest ubezpieczającym, a pracownik ubezpieczonym. Zatem z punktu widzenia przepisów kodeksu cywilnego to pracodawca obciążony jest zobowiązaniem płatniczym w postaci składki. Faktycznie jednak składkę tę płacą pracownicy, którzy – akceptując warunki ubezpieczenia – wyrażają jednocześnie zgodę, aby z ich wynagrodzenia potrącana była składka.
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta