Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmniejszenie płacy nie jest dyskryminacją

28 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Znalazłem się w trudnej sytuacji finansowej. Jestem zmuszony obniżyć części pracownikom wynagrodzenie na 12 miesięcy. Zastanawiam się jednak, czy jeśli tylko część załogi będzie miała niższe pensje, to czy nie będzie to uznane za przejaw dyskryminacji?

Nie.

Pracodawca może w razie kłopotów finansowych postanowić o czasowej zmianie warunków wynagradzania. Oczywiście nie może zrobić tego jednostronnie, bez zgody związków zawodowych lub przedstawicieli pracowników. Tak wskazał również Sąd Najwyższy w wyroku z 26 kwietnia 1977 roku (I PRN 40/77).

Pracodawca może też zdecydować, którzy pracownicy zostaną objęci zmianami (jeżeli nie chce z określonych obiektywnych powodów wprowadzić jednakowych regulacji dla wszystkich). W tym celu może się odwołać, bez narażania się na zarzut dyskryminacji, m.in. do propagowanego w Unii Europejskiej zalecenia dotyczącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8330

Spis treści
Zamów abonament