Odprawę pośmiertną wypłacają wszyscy pracodawcy
Mój zmarły mąż pracował w dwóch firmach. W jednej był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony, w drugiej – na 1/4 etatu na umowę czasową. Dwa miesiące przed śmiercią przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w takim przypadku mogę liczyć na odprawę pośmiertną? Który z pracodawców ma ją wypłacić?
Wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik, nie ma wpływu na prawo do odprawy pośmiertnej. Nie przekłada się także na jej wysokość. O prawie do odprawy pośmiertnej (jest jednorazowa) decyduje wyłącznie pozostawanie pracownika w stosunku pracy. Jeśli więc zmarły pracownik był zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, wówczas każdy z pracodawców ma obowiązek wypłacenia odprawy pośmiertnej rodzinie pracownika. Warto jednak pamiętać, że ten obowiązek nie ma charakteru bezwzględnego. Zwolniony z niego będzie ten pracodawca, który ubezpieczy swoich pracowników na życie. Jednak całkowite lub częściowe zwolnienie pracodawcy od obowiązku wypłaty pośmiertnej zależy od porównania wysokości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta