Śmieci wywozi firma gminna lub prywatna
Odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości mogą zarówno przedsiębiorcy prywatni, jak i jednostki organizacyjne gminy. Te drugie nie muszą przy tym uzyskiwać zezwoleń, ale muszą spełniać określone warunki
Zasadę tę stosuje się zresztą nie tylko dla odbioru śmieci. Dotyczy ona również prowadzenia działalności w zakresie opróżniania szamb i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami czy prowadzenia schronisk dla nich, a także spalarni zwłok zwierzęcych lub ich części. Wszystkie te rodzaje działalności mogą być prowadzone albo przez przedsiębiorców prywatnych, albo przez gminne jednostki organizacyjne.
Wymagania do publicznej wiadomości
Zanim firmy prywatne czy gminne zakłady komunalne będą mogły rozpocząć działalność, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, wójt (burmistrz, prezydent miasta) określa i podaje do publicznej wiadomości wymagania, jakie podmioty te powinny spełniać. Przy czym określając wymagania dla przedsiębiorców mających prowadzić działalność w zakresie odbioru nieczystości stałych i ciekłych od właścicieli nieruchomości, należy pamiętać, aby zamieścić w nich opis wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji zadań. W wymaganiach wskazać należy również miejsca odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych, do których śmieci mają być przekazywane. Miejsca te wskazuje się zgodnie z wojewódzkim planem gospodarki odpadami.
Takie same dla wszystkich
Gminne jednostki organizacyjne, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta