Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór między normalnością a kryzysem

28 maja 2009 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Wróblewski

W Polsce zasiłek można otrzymywać nawet przez 18 miesięcy. Do tego dodajmy wcześniejsze emerytury i cały system rentowy – daje to największy w Europie procent osób nieczynnych zawodowo.

W Belgii bezrobotny otrzymuje świadczenia tak długo, jak długo pozostaje bez pracy. Niemcy przez rok dostają niemal równowartość pensji, zanim oficjalnie zarejestrują się jako bezrobotni. Podobnie Duńczycy, którym rząd gwarantuje zwrot 90 proc. poprzednich zarobków. W Tajlandii widziałem całe ośrodki wczasowe nastawione na skandynawskich i niemieckich bezrobotnych, którzy dzięki hojnym zasiłkom wiodą tam całkiem klawe życie.

W Ameryce świadczenia, z których i tak nikt długo nie wyżyje, wygasają po kilku miesiącach. Różnie w różnych stanach. Prezydent Obama też zapowiada zwiększenie świadczeń dla bezrobotnych, ale – uwaga – zamiast wręczać bezrobotnym więcej gotówki, chce finansować im szkolenia i studia. Kiedy wrócą na rynek pracy, będą mieli dodatkowy fach. Swego czasu prezydent Bill Clinton zgodził się zwiększyć świadczenia dla samotnych matek. Pieniądze szły jednak na opłatę przedszkola, po to by kobiety mogły podjąć pracę, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8330

Spis treści
Zamów abonament