Co zrobić, gdy wzrośnie wartość inwestycji w nieruchomości
Nowelizacja ustawy o rachunkowości zmieniła zasady przeszacowania nieruchomości zaliczanych do inwestycji. Inaczej ujmuje się obecnie skutki ich wyceny według wartości rynkowej
– Po przeczytaniu artykułu „Jak zlikwidować ujemny kapitał w spółce” w DF z 14 maja zastanawiam się, czy rzeczywiście przeszacowanie aktywów wymaga sporządzania sprawozdania według MSR w kontekście zmienionego art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości. Z tej zmiany wynika możliwość przeszacowania zakupionych dużo wcześniej nieruchomości i wykazania ich według wartości rynkowej w inwestycjach. Różnica odnoszona jest na kapitał z aktualizacji wyceny.
Czy można tak zrobić w przypadku nieruchomości, którą planujemy sprzedać za pół roku, skoro inwestycje w nieruchomości to aktywa długoterminowe? Celem takiego posunięcia jest spełnienie warunków stawianych przez bank w zakresie wysokości kapitału. Czy w razie zmiany wartości rynkowej inwestycji należy różnice odnieść na przychody/koszty, czy też na kapitał z aktualizacji wyceny (odpis aktualizujący)?
Czytelniczka porusza właściwie dwie ważne kwestie: czy przeszacowanie aktywów trwałych (nieruchomości zaliczonych do inwestycji) wymaga sporządzenia sprawozdania finansowego według MSR i gdzie ujmuje się wynik tego przeszacowania. A także jakie są skutki zmiany przeznaczenia nieruchomości.
Zmiana definicji inwestycji
Jeśli chodzi o pierwsze zagadnienie, to przepisy ustawy o rachunkowości – jak słusznie zauważa czytelniczka – zmieniły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta