Belfrzy i naukowcy mają dłuższe wczasy
Co do zasady pracownikowi – zależnie od stażu pracy – przysługuje 20 lub 26 dni urlopu. Jednak niektóre grupy zawodowe mają prawo do wakacji w zwiększonym wymiarze
Takie uprzywilejowanie przysługuje ze względu na specyfikę wykonywania danej profesji zawodowej. Przepisy przyznają prawo do dłuższego wypoczynku także ze względu na szczególne warunki wykonywania przez niektóre grupy zawodowe pracy.
Nauczyciele w szkole
Do takich profesji należą nauczyciele. Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym są jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej, określa ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), a w sprawach w niej nieuregulowanych również kodeks pracy. W zależności od typu placówki – feryjnej bądź nieferyjnej – obowiązują odmienne zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom.
Prawo do pierwszego urlopu nauczyciel zatrudniony w szkole feryjnej uzyskuje w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne. Natomiast prawo do drugiego i dalszych urlopów – w każdym następnym roku kalendarzowym. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Taki nauczyciel może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta